InternetHaberleri

İnternet Hız Testi


İnternet bizleri bir bilgiye son hızda ulaştıran bir sistemdir. Sadece bilgiler ulaşmakla kalmayıp internet sayesinde bir şeyler izlemek, oyun oynamak gibi eğlenceli vakit geçirebilmekteyiz. Bu işlemler için sadece internetimizin olması değil internetimizin hızı da önemlidir. Peki her şey için önemli olan internet hızı nedir?

İnternet hızı, internet ortamındaki dataların cihazımıza aktarılma hızı anlamına gelmektedir. Bu hız değerleri saniye başına aktarılan megabit ile ölçülmektedir. İnternetinizin bu değerini tam anlamıyla bilmek için internet hız testi yapmanız gerekmektedir. Bu testte önemli olan iki değer vardır. Birincisi download yani indirme hızı, diğeri ise upload yani karşıya yükleme hızıdır. İndirme hızı bizim okuduğumuz bilgiyi, izlediğimiz filmi ya da oynadığımız oyunu ne kadar hızlı işlemlerle yapacağımızı belirtir.

Örneğin indirme hızımız düşükken bir videoyu düşük kalitede izlemek zorunda kalırız. Ama hızlı internet ile son kalitede donmadan videolar izleyebiliriz.

Upload, yani karşıya yükleme hızı ise görüntülü görüşmeler ve internete dosya ve fotoğraf yüklemeleri gibi işlemlerin hızını belirtir. İnternet hız testini sitemiz üzerinden yapabilmektesiniz. Bu testleri düzenli şekilde yaparak yaşanacak olan hız ve kalite kayıplarının önüne geçebilirsiniz.

Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testi, sistem olarak tek mantık üzerinde çalışmaktadır. Sistem öncelikle sizin konumunuzu belirler. Ardından bu konumdaki size ait ağ vericisini bulur ve cihazınızla arasında bağlantı kurar. Bu detaylar belirlendikten sonra verici ile sizin aranızda sinyaller gönderilir. Bu yapılan ilk işlem internetinizin ping süresini belirtir. Ping süresi gönderilen sinyalin geri dönüş süresine göre hesaplanmaktadır. Ping ne kadar düşük olursa yaptığınız işlemlerdeki gecikme süresi o kadar aza indirgenir.

Bu işlemler sonuçlandığında internet hız testinin diğer adımına geçilir. Bu adımda bir indirme süreci başlatılır. Bu süreçte verici ile cihazınız arasında birçok kez sinyaller gönderilir. Bu sinyaller doğrultusunda veri indirme işlemi başlatılır. Bu indirme hızı verinin ne kadar sürede indirildiğiyle ölçülür. Verinin boyutu da bu alanda büyük önem taşır. İşlem sonucunda aradaki fark hesaplanarak yaşanabilme ihtimali olan veri kaybı da ölçülür.

Bütün bu işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte internet hız testiniz ölçülmüş olur.

internet, haber, sitesi

193
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@internethabersitesi.com.tr

internethabersitesi.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları News Tanitim firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.